Szczepionka na COVID-19 z DNA zamiast RNA?

//Szczepionka na COVID-19 z DNA zamiast RNA?

Naukowcy z National Health Research Institutes opracowali szczepionkę DNA COVID-19, która jest dostarczana do komórek z dodatkową pomocą impulsu elektrycznego. Brzmi to dość nieprawdopodobnie, ale w badaniach na zwierzętach preparat wywołał wysoki poziom odpowiedzi przeciwciał i chronił przed chorobą.

W tej chwili szczepionka nosi nazwę pSARS2-S i jest ciekawą propozycją, bo w przeciwieństwie do szczepionek z RNA nie wymaga ultra niskich temperatur do transportu i przechowywania.

Szczepionki DNA do tej pory były zatwierdzone jedynie do użytku weterynaryjnego. Wynikało to z odpowiedzi immunologicznej u ludzi, która wynikała ze słabej wydajności dostarczania DNA do komórek. Tutaj odpowiedzią byłaby technologia zwana elektroporacją, która wykorzystuje impuls elektryczny do otwierania tymczasowych porów w błonie komórkowej, aby umożliwić przejście materiału DNA szczepionki. Preparat nie jest zatwierdzony i trwają badania na zwierzętach.

2021-05-31T14:34:17+02:00
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystająć z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z polityką RODO POLITYKA PRYWATNOŚCI Zgoda