Ektoina – aminokwas cenniejszy niż złoto

//Ektoina – aminokwas cenniejszy niż złoto

Metodę produkcji ektoiny – substancji o działaniu ochronnym wykorzystywanej w przemyśle medycznym i kosmetycznym – opracowali i opatentowali naukowcy z wydziału biotechnologii KUL. Wykorzystali do tego bakterie zasiedlające skały przywęglowe z kopalni węgla Bogdanka (Lubelskie)

Ektoina jest niezwykłą, rzadko występującą substancją. Ten cykliczny aminokwas produkowany przez bakterie ekstermofilne posiada pożądane przez człowieka cechy ochronne i nawilżające. Swoją wyjątkowość ektoina zawdzięcza właściwościom higroskopijnym, czyli umiejętności wiązania wody obecnej w środowisku oraz tworzenia hydroksykomplesków ektoinowych, które pod mikroskopem dają wrażenie pancerzy chroniących komórkę przed utratą wody. Z racji ogromnej liczby zastosowań ektoina jest substancją bardzo cenioną przez koncerny kosmetyczne czy farmaceutyczne. Po raz pierwszy została wyizolowana z ekstremofilnych, halofilnych, fototroficznych bakterii purpurowych Ectothiorhodospira halochloris, żyjących w Wadi an-Natrun (Egipt). Jednak jej synteza chemiczna przez wiele lat była procesem bardzo skomplikowanym i mało wydajnym, co uczyniło ten aminokwas substancją droższą od złota. Polskim naukowcom udało się opracować biologiczną syntezę tego aminokwasu. W tym przypadku izolacja aminokwasu jest możliwa dzięki stworzeniu hodowli bakterii metanotroficznych, poddaniu jej działaniu czynników stresowych, a następnie wyizolowaniu ektoiny lub jej pochodnej hydroksyektoiny.

Z racji szerokiego spektrum zastosowań ektoiny ma ona coraz szersze zastosowanie medyczne i stała się obiektem wielu badań laboratoryjnych. Sprawdza się jej potencjał w leczeniu wielu chorób neurodegeneracyjnych, w tym chorobie Alzhaimera. Jednak przede wszystkim ma ona zastosowanie w kosmetyce np. w olejkach do opalania, czy kremach nawilżających, a także w leczeniu alergii.

2021-08-13T12:00:11+02:00
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystająć z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z polityką RODO POLITYKA PRYWATNOŚCI Zgoda