Druk 3d wspiera rozwój leczenia pacjentów.

//Druk 3d wspiera rozwój leczenia pacjentów.

Technologia druku 3D stale rozwija zasięg swojego działania. Nic dziwnego, że technika wydruku 3d ma coraz większe znaczenie w leczeniu dzieci. Modele wykonane w postaci druku 3D odpowiadające w 100% choremu narządowi np. sercu pomaga lekarzom przygotowywać się do zaplanowanego zabiegu. Przed trudnymi i skomplikowanymi operacjami lekarze mogą obejrzeć np. serce pacjenta i dokładnie przeanalizować dany przypadek. Dzięki temu operacja serca może przebiec szybciej, bo lekarze są w stanie lepiej przygotować się do zabiegu. – Pacjentami naszego szpitala są  dzieci. Ma to bardzo duże znaczenie. Proszę sobie wyobrazić, że serce noworodka ma długość ok. 6 cm. Różnego rodzaju dysfunkcje występujące u dzieci mają mniejszy rozmiar, są mniej widoczne i dużo trudniejsze do zdiagnozowania niż u osób dorosłych. Oznacza to, że modele najmniejszych pacjentów są bardzo trudne do przygotowania. Jednak technologia druku 3D SLS wykorzystywana przez firmę Sinterit to umożliwia. Świadczy to przede wszystkim o jakości i dokładności wydruków 3D, które otrzymujemy. Druk 3D jest dla lekarzy bardzo cenną technologią. Dużo łatwiej zdiagnozować patologię występującą u dzieci dzięki wydrukowanym modelom – dr Krzysztof Grandys, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie coraz częściej sięga po wydruki 3d w swojej pracy. Na stronie szpitala możemy przeczytać:

„od 2 lat, przy współpracy z Fundacją e-Nable Polska, Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz z producentem drukarek, firmie Sinterit, techniki przyrostowe (druk 3D) są wykorzystywane przez lekarzy Oddziału Ortopedyczno-Urazowego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. W tym czasie dla oddziału Ortopedyczno-Urazowego zostało wykonanych kilkadziesiąt wydruków odzwierciedlających deformacje na tle chorobowym lub wad wrodzonych części ciała. Wydruki zostały wykonane w skali 1:1 z uwzględnieniem anatomii regionu zainteresowania. Wydruki obejmowały zarówno niewielkie obszary elementów kostnych takie jak stawy kolanowe, biodra jak i całe kończyny. Pozwoliło to precyzyjnie zaplanować najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne, min. osteotomie w zaburzeniach rotacyjnych i osiowych kończyn dolnych, korekcje deformacji stawu biodrowego w neurogennym zwichnięciu stawu biodrowego, czy po przebytej chorobie Perthesae. Modele 3D są również wykorzystywane w chirurgii urazowej, na przykład w planowaniu leczenia wielołamowego złamania pięty czy kości skokowej. Ponadto są nieocenioną pomocą w przypadkach zmian nowotworowych ( m.in. rozległy guz łopatki)„.

Technologia 3D ma coraz szersze zastosowanie, trwają prace nad tworzeniem sztucznych narządów z użyciem technologii 3D, które mogłyby być używane w przeszczepach.

 

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://www.sinterit.com/use-case/how-to-save-a-tiny-life/

2021-06-14T10:57:13+02:00
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich. Korzystająć z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z polityką RODO POLITYKA PRYWATNOŚCI Zgoda